Reklama w social mediach od kuchni cz.1

Data:
Brak komentarzy
Autor:
Kategoria: Social Media
Tagi: , , , , , ,
social-media-czi
Social Media

Social Media

Od zawsze promowaniu produktu czy usługi towarzyszyły różnego rodzaju reklamy (telewizyjne, prasowe) czy też akcje promocyjne na terenie całego miasta (plakaty, bilbordy). Czasy nieco się zmieniły i obecnie towar bez dobrej promocji internetowej po prostu nie istnieje. Na czym polega marketing internetowy w Social Media? Co trzeba zrobić, aby był skuteczny? W tej części artykułu przyjrzymy się kilku wyznacznikom, na które należy zwrócić uwagę, aby kampania reklamowa w social mediach odniosła sukces.

1. Specyfika branży w Social Mediach

Specyfikacja branży w social mediach

Specyfikacja branży w social mediach

Przed przystąpieniem do promocji internetowej należy przemyśleć rodzaj treści, który będziemy prezentować na naszej witrynie. Każda branża wiąże się ze standardami, działającymi tylko w określonym środowisku. Prowadząc restaurację, na profilach społecznościowych można umieścić zdjęcia przygotowanych potraw, informacje o rabatach oraz imprezach okolicznościowych. A co w sytuacji gdy firma specjalizuje się w (ostatnio popularnych) usługach consultingowych? Wtedy zadanie jest nieco utrudnione. Do dyspozycji nie ma wiele „namacalnych”materiałów i trzeba pokusić się o bardziej wyszukane rozwiązania. Często służą temu referencje opublikowane przez naszych klientów, wideo-prezentacja pracowników czy linki prowadzące do aktualności z branży.

2. Potencjalny odbiorca

Grupa odbiorców

Grupa odbiorców

Żadne działanie marketingowe nie odniesie pożądanych skutków bez przemyślanej strategii. Lokując reklamę produktu w internecie należy przede wszystkim zadać sobie pytanie „Do jakiego odbiorcy chcę trafić?” Chcąc wypromować nową ofertę telefonów na kartę z darmowymi minutami i nielimitowanym internetem, automatycznie można przypuszczać, że taka opcja zainteresuje młodych ludzi, którzy stale chcą być w kontakcie ze swoimi znajomymi, tym samym nie martwiąc się o wysoką kwotę nadchodzącego rachunku. W momencie gdy promocja dotyczyłaby abonamentu dla firm, wiadomym jest, że usługę tą kierujemy przede wszystkim do biznesmenów, dla których liczy się oszczędność czasu i benefity wynikające z uzyskania klasycznych telefonów w niskich cenach. W przypadku oferty na kartę skierowanej do młodych, marketing internetowy można prowadzić w nieco luźniejszy sposób. Odbiorca ma się poczuć tak, jakby usługę oferował mu jego przyjaciel, a nie poważny dostawca. Reklamy więc mogą obfitować w młodzieżowy slang, być oparte o aktualne wydarzenia lub opierać się na dobrze znanych memach. W drugim przypadku należy postawić na nieco oficjalny, prostszy język. Promocja jest kierowana do osób poważnych, więc kampanie reklamowe powinny w jasny sposób przedstawiać to co oferujemy, do kogo i za ile. Tutaj raczej nie ma miejsca na kolokwializmy, wszystko ma być przedstawione w sposób jasny i czytelny.

3. Odpowiednia grafika 

Grafika w Social Media

Grafika w Social Media

Posty w serwisach społecznościowych mają za zadanie przykuć uwagę klienta. „Gołe” zdania niekoniecznie sprawią, że odbiorca zwróci uwagę na post i przeczyta go od początku do końca. Bardzo ważnym aspektem jest, aby informacja była atrakcyjna także wizualnie. W social-mediach stosuje się raczej krótkie komunikaty, które są wyświetlane w oparciu o przyciągającą wzrok grafikę. Popularnym sposobem na uzyskanie zainteresowania są memy. Rozpoznawalna twarz w połączeniu z chwytliwym hasłem nawiązującym do działalności, gwarantuje zawieszenie wzroku odbiorcy, a często nawet udostępnienie postu dalej. Modnym zabiegiem graficznym są również gify, czyli ruchome obrazki przedstawiające jakąś scenkę. Nie raz przy postach informujących o rabatach można zauważyć postacie z popularnych bajek łapiące się za głowę lub wytrzeszczające oczy z niedowierzania. Być może brzmi to nieco infantylnie, jednak tak działają dzisiejsze media. Nie można zapomnieć również o tym, że właściwie każdej zamieszczanej treści powinna towarzyszyć grafika. Coraz częściej odchodzi się od klasycznie pisanych zdań, zastępując je hasłami umieszczonymi na kolorowych tłach czy zdjęciach. Nie można również pominąć popularnych w ostatnim czasie ikon emojii. Są to malutkie obrazki przestawiające obiekty czy też ludzkie uczucia i aktualnie obecne są niemal w każdym poście na dobrze prowadzonym fanpage’u. Prowadzenie strony w ten sposób z pewnością uatrakcyjni jej wizualną stronę i sprawi, że treść będzie łatwiej przyswajalna dla potencjalnych odbiorców.

4. Content, pomysł, systematyczność w Social Media

Content Marketing

Content Marketing

Dobrze prosperujący fanpage nie ma prawa istnieć bez pomysłu i systematyczności. Należy śledzić opinie odbiorców i na ich podstawie tworzyć nowe akcje, cykliczne treści prezentujące np. kolejne walory naszego produktu, bądź też posty konkursowe mające na celu zmusić do działania potencjalnego klienta. Bardzo popularnym zabiegiem są cykle mówiące o pracownikach i relacje z integracyjnych wypadów. Tego rodzaju treści również przyczynią się do uatrakcyjnienia strony, pokazując naszym odbiorcom to jacy naprawdę jesteśmy. Nie można zapominać o systematyczności. Nie ma nic gorszegoq jak tzw. „martwy fanpage”. Wrzucając posty nieregularnie, nasza strona narażona jest na brak zainteresowania i spadek popularności. Nieaktualizowane treści powodują, że nasza działalność jest postrzegana jako nieaktywna i nieatrakcyjna.

Mając na uwadze powyższe zasady można być pewnym, że fanpage prowadzony w taki sposób z pewnością znajdzie swoją grupę odbiorców. Media społecznościowe są potężnym narzędziem, które może przyczynić się do znacznego zwiększenia zainteresowania potencjalnym produktem. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że atrakcyjne treści przygotowane z pomysłem zaprocentują dopiero po pewnym czasie, jednak warto od początku troszczyć się o ich jakość.