Reklama w social mediach od kuchni cz.2

Data:
Brak komentarzy
Autor:
Kategoria: Social Media
Tagi: , , , , , , ,
social-media-cz-2

Social Media 

Marketing internetowy to w dzisiejszych czasach nieodłączna część promocji towarzysząca każdemu biznesowi. W poprzedniej części przytoczyliśmy kilka zasad, którymi należy się kierować przy umieszczaniu treści na kanałach social media. Jak wgryźć się w temat nieco głębiej? Na co zwracać uwagę przy stawianiu kampanii reklamowych? Oto kilka przydatnych porad.

Social Media

Social Media

Target

Przede wszystkim nie należy oczekiwać tego, że każda kampania reklamowa przyniesie pożądane efekty. Trzeba je testować i sprawdzać, która z nich przynosi najlepsze rezultaty, a nieopłacalne kampanie po prostu przerwać. Przy wstawianiu reklamy na Facebooku bardzo przydatnym posunięciem jest rozdzielenie (w miarę możliwości) naszego targetu. Do wyboru jest kilka opcji tj. status związku, wykształcenie, miejsce zamieszkania itd. – pozwoli to sprawdzić w jaki rodzaj odbiorcy inwestować nasze pieniądze, aby rezultat był jak najbardziej opłacalny.

Target

Target

Umiejscowienie reklamy w Social Mediach

Rzecz o której należy pamiętać to umiejętne umiejscowienie reklamy. Można ją umieścić na tablicy użytkownika bądź po prawej stronie serwisu. Często zdarza się, że wprowadzony tekst w końcowym rezultacie zostaje ucięty lub niedopasowany do strony. Warto więc również przetestować obie możliwości i zobaczyć rezultaty.

Grafika

Bardzo istotnym elementem, o którym była mowa w pierwszej części publikacji jest grafika. Przy tworzeniu kampanii podobnie jak poprzednio warto testować! Na przykład poprzez wybór obrazków nie mających ze sobą za wiele wspólnego. Grafikę możemy uatrakcyjnić za pomocą dodanego tekstu, umieszczonego na górze, na środku lub na dole obrazka. Trzeba pamiętać, że tekst nie ma prawa zajmować więcej niż 20 procent grafiki, w przeciwnym wypadku zostanie ona odrzucona. Nie zapominajmy o najważniejszym. Grafika musi być spójna z naszą branżą! Poszukajmy więc złotego środka pomiędzy obrazkiem przyciągającym wzrok odbiorcy a związkiem z dziedziną, którą reprezentujemy.

Grafika w Social Mediach

Grafika w Social Mediach

Tekst

Jeśli o grafice mowa, nie można pominąć równie istotnego elementu jakim jest tekst. Nie zapomnijmy, że w wypadku reklamy na facebookowej ścianie można umieścić go znacznie więcej niż po prawej stronie serwisu. Możliwości sprawdzania skuteczności tekstu jest bardzo dużo. Zaczynając od podziału względem korzyści, które przyniesie klientowi produkt, a kończąc na jego objętości i zbadaniu czym klient jest bardziej zainteresowany, a co za tym idzie – jaką nasza reklama ma „klikalność”.

Call to Action

Do reklamy trzeba dołożyć jeszcze jeden istotny element – przycisk Call to Action. Używajmy go z głową i zgodnie z celem kampanii. Jeśli jej założeniem jest jak największa ilość zarejestrowanych użytkowników na stronie, należy zamieścić button „Zarejestruj się”, który przeniesie użytkownika do odpowiedniego formularza. Możliwości jest jeszcze kilka: „Lubię to”, „Zarezerwuj”, „Subskrybuj” etc. Trzeba więc zastanowić się czego oczekujemy od naszego odbiorcy i co będzie dla nas najlepszym wyborem przy postawieniu reklamy.

Call To Action

Call To Action

Video

Z uwagi na to, że w 2012 roku popularny serwis ze zdjęciami – Instagram został kupiony przez właściciela Facebooka, stawianie reklamy w tym serwisie jest niemal identyczne. Popularną opcją na Instagramie jest umieszczanie krótkich sponsorowanych filmików jako forma reklamy. Ten sposób promocji swoich produktów cieszy się coraz większym zainteresowaniem także na Facebooku, przez co prognozuje się, że niedługo głównym elementem przyciągającym uwagę odbiory nie będzie piękna grafika, ale właśnie pomysłowo zrealizowany film. Przy tworzeniu takiego rodzaju kampanii trzeba pamiętać o tym, że nie może on trwać dłużej niż 30 sekund oraz powinien być w formacie .mov lub .mp4.

Hashtagi

Nieodłącznym i najbardziej rozpoznawalnym elementem Instagrama są hashtagi i ich również nie można pominąć tworząc kampanię reklamową. Poza tym, że nasza reklama stanie się wtedy bardziej wiarygodna, w pełni wpasowując się w insta-trendy to zwiększymy zasięg jej pojawiania się poprzez kliknięcia użytkowników.

Hashtag

Hashtag

Snapchat

W większości serwisów social media stawianie reklam odbywa się według podobnych kryteriów – target, zainteresowanie, budżet. Jest jednak jeden popularny kanał, dzięki któremu reklamy materiały sponsorowane mogą zaskoczyć odbiorcę w bardzo pozytywny sposób. Ostatnimi czasy Snapchat dołączył do grona internetowych gigantów, starających się przykuć uwagę potencjalnych klientów. Poza standardową reklamą wyświetlającą się przez 10 sekund, podczas której przez pociągnięcie ekranu do góry, zostajemy przekierowani do witryny z szerszym opisem produktu, żółty duszek posiada coś specjalnego. Filtry! Popularność tego narzędzia chyba zaskoczyła samych twórców aplikacji, lecz to tylko przyczyniło się do szybkiego wykorzystania ich w najlepszy marketingowy sposób. Użytkownik decydujący się na taką formę reklamy powinien zadbać o jak najciekawszy rodzaj „maski”, dzięki czemu będzie on stosowany przez większą ilość użytkowników aplikacji, a tym samym stanie się popularniejszy. Ta forma promocji należy jednak do najdroższych i kosztuje ponad 50 tysięcy dolarów, jednak wielkie korporacje decydujące się na taki ruch niemal mogą mieć pewność, że filtrowa kampania przyniesie porządane efekty. Trzeba pamiętać, że na Snapchacie znajdziemy głównie młodsze grono użytkowników, więc przed zainwestowaniem w kampanie, należy przeanalizować czy branża, którą chce się reklamować rzeczywiście znajdzie odbiór wśród młodej widowni.

Snapchat

Snapchat

Trzeba przyznać, że możliwości promocji własnego produktu jest naprawdę dużo. Nie należy bać się testować – w końcu uda się odkryć najlepszy dla siebie kanał, który przyniesie porządane korzyści. Rzadko rezultaty pochodzące z pierwszej kampanii są satysfakcjonujące, ale pamiętajmy, że wbrew pozorom reklamy w social mediach to obecnie jedno z najpotężniejszych narzędzi marketingowych, którego obsługi po prostu trzeba się nauczyć, popełniając po drodze wiele błędów, których systematyczne eliminowanie pozwoli uczynić reklamy internetowe doskonałą maszyną do przyciągania odbiorców.