Wpływ marketingu treści na SEO

Data:
Autor:
Kategoria: e-Commerce, Reklama, Social Media
Tagi: , , , , , , , ,
marketing-tresci-a-seo

Dobrze wypromowana witryna z pewnością potrafi przełożyć się na efektywną sprzedaż i rozpoznawalność marki. Niewątpliwie do najważniejszych czynników, które sprzyjają dobremu marketingowi internetowemu, należą: wartościowy content oraz odpowiednie pozycjonowanie. Czy te aspekty mają na siebie wpływ? Jakie znaczenie ma treść przy pozyskiwaniu linków? Co tak naprawdę stanowi priorytet? Jednoznaczną odpowiedź trudno uzyskać, jednak pewnym jest, że zależności pomiędzy marketingiem treści a SEO są ogromne.

 

Odpowiedni schemat gwarancją sukcesu

Nie od dziś wiadomo, że walcząc o uwagę odbiorcy należy przykuć jego wzrok. W tych czasach „suchy” tekst ma właściwie zerowe szanse na przeczytanie od początku do końca, nie wspominając o zainteresowaniu czytelnika oraz podatności na kliknięcia. Taki materiał raczej nie zostanie dobrze pozycjonowany przez wujka Google. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można temu skutecznie zapobiec. Przy konstruowaniu tekstu należy pamiętać o stosowaniu śródtytułów, zdjęć, wykresów czy linków do filmów. Dzięki temu treść będzie bardziej przejrzysta i atrakcyjna, a dodatkowe tytuły pozwolą odbiorcy lepiej orientować się w strukturze artykułu. Samo dołączenie wideo do tekstu, średnio trzykrotnie zwiększa jego wartość w obszarze link buildingu. Z kolei artykuły mające zróżnicowaną budowę (składające się z wypunktowanych danych, filmów oraz zdjęć) pozwalają pozyskać aż sześć razy więcej linków w porównaniu do jednolitej publikacji!

Słowo się ceni

Algorytmy wyszukiwarek nieustannie ulegają zmianom jednak walorem tekstów, które nieustannie są dobrze pozycjonowane, jest ich długość. Badania pokazują, że ostatnim czasie znacząco spada liczba użytkowników, którzy wpisują w wyszukiwarkę od dwóch do trzech słów, a rośnie natomiast liczba tych, którzy wpisują nawet do ośmiu. W praktyce oznacza to tyle, że artykuły posiadające większą ilość słów mają szansę na zdobycie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Nie należy jednak zapomieć o jakości prezentowanych materiałów. Nawet najdłuższy tekst nie zastąpi wartościowego contentu dla konkretnych odbiorców. Czy istnieje zatem uniwersalna długość tekstu, która zagwarantuje Twojej witrynie dobrą klikalność? Absolutnie nie. Pamiętaj, że to Ty jesteś autorem czegoś, co może okazać się dla kogoś pomocne. Jeśli czujesz, że jedno zdanie potrafi spełnić taką rolę…zostaw to w takiej postaci. Jeśli natomiast dopiero się rozkręcasz i piszesz internetową „powieść”, która jest niezwykle interesująca, dobrze podzielona oraz atrakcyjna dla odbiorcy – nie ograniczaj się. Staraj się dostosować Twoje materiały do algorytmów wyszukiwarki, jednak w żadnym wypadku nie rób tego kosztem własnego stylu, bo możesz osiągnąć całkowicie odwrotny skutek.

Rodzaj tekstu, a zasady pisania

Niestety nie istnieje recepta na idealny tekst, który automatycznie będzie dobrze pozycjonowany. Wszystko zależy od rodzaju publikowanych treści. Styl postu na facebooku będzie znacząco odbiegał od dłuższego posta na blogu, gdzie można rozwinąć swoje myśli. Pamiętaj też, że obrana strategia pisania artykułów musi być jak najbardziej spójna z wizerunkiem produktu, czy firmy. Promując małe lokale gastronomiczne można pokusić się o nieco luźniejszy styl, ponieważ w większości reklama może dotrzeć do młodzieży i głodnych studentów. Inaczej jest natomiast w przypadku wykwintnej restauracji, gdzie celem są małżeństwa, a także ludzie mający zarówno „pozycję” jak i (nie ukrywajmy) trochę większe zasoby w portfelu niż przeciętny student. Jeśli Twój content będzie adekwatny do profilu działalności firmy, zostaniesz odebrany jako ktoś szczery i autentyczny, co zaowocuje większym zainteresowaniem, klikalnością, a co za tym idzie – lepszą pozycją w Google.

Treści marketingowe oraz pozycjonowanie to swego rodzaju twór, który ciężko będzie już rozdzielić. Niewątpliwie te czynniki znacznie na siebie oddziałują i kreując artykuły trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Przy całej schematyczności towarzyszącej odpowiedniemu pisaniu, pamiętaj o tym, że we wartościowych materiałach liczy się prawda. W tych czasach potencjalny odbiorca ma władzę i to właściwie od niego zależy jak potoczą się losy Twojej twórczości. Dostarczaj mu siebie – autentyczności, emocji i uczuć, a na pewno zaprocentuje to w postaci wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.