Etykieta szefa – środowisko pracy

Data:
Autor:
Kategoria: Biznes, e-Commerce
Tagi: , , , , , ,
etykieta-szefa

Etykieta szefa

Prowadzenie firmy jest wyzwaniem godnym podziwu. Nie ważne czy tworzą ją mały zespół, czy wielka korporacja. Obraz idealnego szefa jest różny, w zależności od cech charakteru osoby zarządzającej i od opinii, która rozchodzi się jak echo w górach i dociera do klientów, konkurencji, czy do innych randomowych osób. Inaczej idealnego przełożonego opiszą jego podwładni, a inaczej koledzy z branży. Niemniej jednak są pewne cechy jakimi powinien się legitymować. Być może znane całemu światu, ale warto sobie o nich od czasu do czasu przypominać. To jak przestrzeganie kodeksu pracy, jeden mały błąd może dużo kosztować, szczególnie, że narzekania na pracodawcę to świetna rozrywka i chleb powszedni niemalże w każdej firmie.

Twoje “chcę i potrafię”

Nie chodzi nawet o ukończone studia wyższe, ale o ciągłe rozwijanie się, które jest pewnym wyznacznikiem podstaw wiedzy. Znajomość języków obcych, biegłość posługiwania się nowoczesnymi technologiami, nieustanne szkolenia sprawiają, że pracownicy postrzegają szefa jako fachowca i tym samym darzą go większym szacunkiem. Rozmaite branże wymagają różnych predyspozycji. Z jednej strony słyszy się, że szef nie może być za młody, gdyż może wystąpić problemem w poważnym jego traktowaniu. Z drugiej strony osoba starsza może być już wypalona zawodowo i nie mieć pomysłów na rozwój. Gdzie jest granica? Nie ma jej. Liczą się chęci, a jeszcze bardziej podejmowane działania!

Prawda o Tobie

“Charakteru nie zmienisz” – prawda, czy fikcja? Jest pewna siła cech, które można wypracować, ale nie da się zmienić całkowicie swojego wnętrza. Dlatego szef musi umieć przyznać się do swoich błędów w zamian za niekłamany szacunek. Owszem pewność siebie ułatwia przyciąganie ludzi i dodaje zespołowi sił, ale nie można tego nadużywać. Pozytywna energia, uśmiech na twarzy sprawia, że praca będzie miała dla innych sens. Komunikacja interpersonalna: mimika, gesty, słowa są bardzo ważne. Niewłaściwe odczytywanie intencji przysparza wiele nieporozumień. Zasady pochwały i konstruktywnej krytyki to kolejny obowiązkowy punkt do opanowania przez szefa. W oczach pracowników nie ma być on egzekutorem, lecz koordynatorem wspólnych działań. Negocjacje z partnerami, kontrahentami, a także z własnymi pracownikami mogą być również przyczyną problemów albo powodem powodzeń w zespole. Wystarczy się ich nauczyć, a są różnorodne kursy dla tych, którzy tego potrzebują!

Twoje zdanie vs Zdanie innych

W głowie nieustannie tworzą się wyobrażenia i oczekiwania wobec różnych decyzji. Szef musi umieć obiektywnie ocenić faktyczny ich stan. Powinien sięgać rad innych, żeby uniknąć błędów. Czasem pracownik najmłodszych stażem może zaproponować najlepsze rozwiązanie. Trzeba umieć słuchać innych i przede wszystkim chcieć rozmawiać.

Przesadzona kreatywność

…be creative – na pewno? Przesadzona kreatywność oznacza zmianę priorytetów co kilka dni, to rzutuje to na skuteczność całego zespołu i może być przyczyną złych wyników pracowników, którzy już sami gubią się w swoich działaniach. Liczy się rozsądek, ale zdrowy! Jest wiele metod na skuteczny marketing, ale muszą być one przemyślane. Łapanie wszystkich srok za ogon nie jest dobre, trzeba znaleźć tylko te, które przyniosą korzyści i na nich się skupić.

Coś za darmo

W poniedziałek zagadaj do swoich pracowników jak im minął weekend i wysłuchaj co mają do powiedzenia. We wtorek, wypij kawę ze swoimi menadżerami, niech wiedzą, że łączy Was jeden cel. W środę pochwal tych, którzy na to zasłużyli. W czwartek zadzwoń do Twoich pracowników na l4, do kobiet w ciąży, do chorych, do tych zmęczonych też i zapytaj jak się czują . W piątek zwolnij tempo pracy i tak wszyscy myślą o weekendzie. W sobotę zostań w domu z żoną i dzieckiem, wyłącz telefon i zaufaj innym, że nic się nie stanie przez jeden dzień Twojej nieobecności. W niedzielę zrób coś dla siebie, może dobra książka albo rower?

Nie ma autorytetów, ale jest podziw, szacunek i uznanie jakim mogą Cię darzyć inni. Najlepszym sprawdzianem będzie spojrzenie w lustro. Bądź uczciwy wobec siebie. Pamiętaj, że zadowolenie pracowników to przede wszystkim – dobry szef, nie idealny.