Targi branżowe – od czego zacząć?

Data:
Autor:
Kategoria: Biznes, Reklama
Tagi: , , , , ,
targi-branzowe

Targi branżowe

actionNiezależnie czym zajmuje się Twoja firma, czy jest to wielka korporacja czy małe przedsiębiorstwo, ważne jest żeby pokazać światu Twój produkt lub usługę jeżeli nadarzy się ku temu okazja! Idealnym rozwiązaniem są organizowane od lat targi branżowe. Największe z nich odbywają się w Kielcach, Warszawie, Poznaniu i w Łodzi, ale co roku coraz więcej miast daje możliwość prezentacji swojej marki. Należy zdać sobie sprawę, że jest to najskuteczniejsze po Internecie narzędzie marketingowe. Dziś przybiera formę eventów odwiedzanych przez tysiące ludzi, a obok wystaw i ekspozycji organizowane są również konferencje i warsztaty firmowe.

Czy warto wziąć udział?

Najważniejszy cel to osobiste spotkanie się z jak największą liczbą klientów i kontrahentów. Bezpośrednia rozmowa z nimi może nasunąć nowe pomysły i rozwiązania na przyszłość. Sprawdzisz jak Twoja firma prezentuje się na tle innych. Nie da się tego porównać ze śledzeniem wpisów w Internecie. Imprezy tego typu to duże wydarzenia medialne, na których obecni są przedstawiciele prasy i telewizji. Każdy uczestnik ma możliwość umieszczenia logo firmy na stronie internetowej targów. Przede wszystkim liczy się podejście profesjonalne i najlepiej zatrudnić do tego celu specjalistów. Targi należy planować z dużym wyprzedzeniem, zbierać pomysły, opracowywać skuteczną strategię prezentacji i gromadzić potrzebne materiały. Warto brać pod uwagę konkurencję, sprawdzić co pokazywała poprzednio i spróbować przewidzieć, co może tym razem prezentować.

Jak ma wyglądać stoisko?

Musisz zorientować się jaką przestrzeń masz do dyspozycji. Jak wygląda rozkład stanowisk i przejść między stoiskami. Rozważ swoje realne potrzeby, zdecyduj jakie produkty chcesz zaprezentować i gdzie mają się one znaleźć, czy na półkach, w gablotach, na podestach itp. Musisz liczyć się również z przewidywaną liczbą zainteresowanych osób na Twoim stoisku i przygotować dla nich miejsce do konsultacji. Nie może zabraknąć również lady informacyjnej oraz zaplecza magazynowo-kuchennego. Pozostałą przestrzeń należy wypełnić wydrukami wielkoformatowymi z grafiką firmy, które zawsze są pożądane i przykuwają uwagę. Projekt stoiska powinien odzwierciedlać tożsamość firmy. Należy mieć przy sobie materiały informacyjne dotyczące całej eksponowanej oferty. Stanowisko powinien obsługiwać wyszkolony personel z doświadczeniem targowym, znajomością języków obcych, wysoką kulturą osobistą oraz umiejętnością komunikacji interpersonalnej.

reception

Po raz pierwszy…

Jeżeli Twoja firma nie brała do tej pory udziału w żadnych targach branżowych i nie wie od czego zacząć, to po pierwsze sam musisz poszukać informacji o zbliżającym się wydarzeniu. Są specjalnie przygotowane strony z informacjami o targach, gdzie dokładnie poznasz datę i miejsce organizacji. Musisz pamiętać o dwóch istotnych kwestiach podejmując decyzję o wzięciu udziału: czy przyciągnie ono tych odbiorców, do których chcesz trafić oraz czy nie pochłonie zbyt wiele czasu, energii i nakładów finansowych, podczas gdy prawdopodobieństwo zrobienia interesu będzie niewielkie. Dobrze jest wcześniej wziąć udział jako zwiedzający i zorientować się co przykuwa uwagę innych i w co warto inwestować. O obecności na targach trzeba poinformować zwiedzających, by przyciągnąć do siebie jak największe ich grono, najlepiej zrobić to poprzez media.

Wielu marketingowców i właścicieli firm staje przed dylematem, czy warto wziąć udział w targach branżowych. Należy pamiętać, że inwestycja ta nie musi przynieść natychmiastowego zwrotu kosztów, czasem efekty pojawiają się znacznie później.